Négyezer pixel felbontású (4K) tévésugárzás indul Japánban

A világon elsőként „ultranagy”, négyezer pixel felbontású (4K) tévésugárzás indul Japánban 2014 júliusában – jelentette az Aszahi Simbun japán napilap. Az ultranagy felbontású műsorszórás (UHDTV) 3840-szer 2160 képpontos minőségével a nagyfelbontású tévéadásnál (HDTV) mintegy négyszer részletesebb képet ad.

UHDTV
A japán belügyi és távközlési minisztérium eredetileg 2016-ra tervezte az UHD-tévéadások bevezetését, de a lap szerint a szigetország lakói már a 2014-es brazíliai labdarúgó-világbajnokság döntőjét is a jelenleginél négyszer nagyobb felbontásban nézhetik majd, amennyiben rendelkezni fognak az ehhez szükséges készülékkel.

Az Aszahi azt is közölte, hogy már folyik a 4K-nál is négyszer nagyobb felbontást biztosító, nyolcezer vízszintes képpontú (8K) műsorszórás előkészítése. A minisztérium állítólag 2016-ban tervezi megindítani a 7680-szor 4320 képpontos felbontást lehetővé tevő technológiával végzett próbaadást.

A lépéssel a kormány megfigyelők szerint a Toshiba, a Sharp, a Sony és a Panasonic által gyártott ultranagy felbontású televíziókészülékek eladásainak akar hátszelet adni. A méregdrága készülékek iránti kereslet ugyanis jelenleg elmarad a várttól, elsősorban azért, mert azok előnyeit UHD-s műsorok hiányában nem tudják kihasználni a vásárlók.

A 4K-s adást először távközlési műholdakról kezdik majd sugározni, később pedig kábeltévén is elérhető lesz – írta az Aszahi Simbun.

forrás MTI